Czy taki wspaniały? - Toshiba Portege R30

Nowości na świecie Zostaw komentarz

toshiba_portege_r30-2

fot. toshiba.com

Toshiba proponuje jeden z najlżejszych i najmniejszych laptopów z mocnym procesorem Intel Core i7 4600M. Już samo to wystarcza, by zwrócić na siebie uwagę. Użytkownicy mający wysokie wymagania odnośnie mocy obliczeniowej z pewnością przekonali się już, że niskonapięciowa seria U jest po prostu słabsza niż M. Laptop o masie nieznacznie przekraczającej 1,4 kg i mieszczący się w obudowie wysokości 18,5 mm z pewnością wyda im się wspaniały. Czy jednak tak jest w istocie?

Podzespoły i możliwości

Wspomniany procesor ma bazową szybkość taktowania 2,9 GHz. Choć z teoretycznego podbicia do 3,6 GHz podczas dłuższej pracy udaje się nieco ponad 3 GHz i tak jest to jedna z najszybszych maszyn tej wielkości. Dysk SSD od Samsunga nie spowalnia urządzenia, bazowa pamięć RAM (8 GB, dodatkowe gniazdo wolne) też nie. Osiągi nie są jednak tak dobre jak można by się spodziewać. Wynika to z blokady podobnej do elektronicznego ograniczenia prędkości w samochodach. Można powiedzieć, że laptop pracuje maksymalnie na 90%, gdyż ze 100% mocą nie poradziłby sobie układ chłodzenia. Z pewnością Toshiba Portege R30 nie jest stacją graficzna, ale jest wyraźnie mocniejsza od laptopów z procesorami niskonapięciowymi.

Nie taki wspaniały

Toshiba ma dobrą markę w zakresie jakości wytrzymałości swoich urządzeń. Po tej klasy laptopie spodziewamy się więc perfekcyjnego wykonania. Niestety, choć obudowa jest magnezowa, nie jest dość sztywna ani odporna na zabrudzenie. Także klawiatura urządzenia przeznaczonego do wielogodzinnej pracy mogłaby być wygodniejsza. Pozytywna jest obecność manipulatora AccuPoint, wbrew oczekiwaniom nie ma on jednak wygodnych, wyraźnie wydzielonych przycisków.

Urządzenia wejścia i jakość wykonania nie są całkiem złe, ale odstają od wyobrażenia, jakie mamy po zapoznaniu się ze specyfikacją urządzenia.

A może jednak?

Na korzyść Toshiby przemawia zwłaszcza bateria, która waży blisko ¼ całego laptopa. Pozwala na całodzienną, niekiedy nawet 10-godzinną pracę poza biurem. A pracować można dosłownie wszędzie. Laptop jest cichy, jego matowa matryca daje wyraźny obraz nawet w blasku słońca i zapewnia bardzo szerokie kąty widzenia.

Toshiba Portege R30 jest bardzo mobilna i jednocześnie wydajna. Ma też całkiem niezłą matrycę, jest wyposażona w port stacji dokującej i bardzo mocną baterię. Gdyby nie obudowa i klawiatura, byłby to laptop idealny.

Komentowanie zabronione.

Silnik: Wordpress - Theme autorstwa N.Design Studio. Spolszczenie: Adam Klimowski.
RSS wpisów RSS komentarzy Zaloguj